Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

DOMOWY ZWIERZAK A NASZE ZDROWIE

WPŁYW ZWIERZĄT NA CZŁOWIEKA

Zwierzęta towarzyszą nam od wieków. Kiedyś jako zwierzęta do pracy, dzisiaj jako członkowie rodziny. Bardzo często nie jesteśmy świadomi ile tak naprawdę dobrego dają nam zwierzęta, i jak duży wpływ maja na nasze życie i zdrowie. Wiele zalet posiadania zwierząt potwierdzono naukowo, a każdy kto je posiada, chyba może się z tym zgodzić. Dla każdego człowieka kontakt ze zwierzętami jest bardzo ważny, w szczególności dla osób chorych i niepełnosprawnych.

Zwierzęta są istotami żywymi, które można dotykać, głaskać, przytulać brać na ręce, na kolana. Bardzo ważne znaczenie odgrywa dotyk. Powoduje on wydzielanie endorfin, hormonów szczęścia. Zwierzęta są bardzo dobrymi terapeutami, bo przyjmują nas takich, jacy jesteśmy, nie oceniają, nie zauważają różnic miedzy osobą zdrową i tą niepełnosprawną. Zachowują się naturalnie i dzięki temu osoby chore, również zachowują się naturalnie i spontanicznie.

Zwierzęta są często powodem śmiechu, zadowolenia i radości, a każdy wie, że „śmiech to zdrowie”. Powodują rozluźnienie, dostarczają wytchnienia, odpoczynku i oderwania się od myślenia o kłopotach i niepowodzeniach.

JAKIE ZNACZENIE DLA ZDROWIA LUDZI MAJĄ ZWIERZĘTA?

Redukują stres

Pomaga już samo przebywanie w jednym pokoju z ulubieńcem. Gdy patrzymy na swojego pupila, który cieszy się na nasz widok albo się do nas przytula, organizm wydziela oksytocynę. Hormon ten wpływa na tworzenie więzi i budzi odruchy opiekuńcze. W dodatku podwyższanie się poziomu oksytocyny wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Samo towarzystwo psa czy kota sprawia, że łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Towarzyszy im wówczas mniejsze napięcie i zdenerwowanie.

Obniżają poziom cholesterolu

Gdy mamy w domu psa, musimy z nim wychodzić codziennie na spacery. A ruch pomaga utrzymać poziom złego cholesterolu w ryzach. Eksperci zauważyli, że ludzie posiadający psa, zwłaszcza mężczyźni, mają mniejsze skłonności do nadciśnienia, nadwagi i podwyższonego cholesterolu niż osoby, które nie mieszkają ze zwierzęciem.

Obniżają ciśnienie

Głaskanie zwierząt futerkowych ma ogromny wpływ na obniżenie ciśnienia u ludzi. Badania naukowców dowiodły, że na ludzi z nadciśnieniem głaskanie kota czy psa działa tak, jak gdyby przyjmowali połowę zalecanej przez lekarzy dawki leku na obniżenie ciśnienia.Także zabawa z psem obniża za wysokie ciśnienie krwi, nawet sama obecność zwierzęcia w jednym pomieszczeniu powoduje, że niepokój związany z jakąś stresującą sytuacją – znacznie spada. Podobne efekty są zauważalne nawet gdy obserwujemy rybki pływające w akwarium. Ptaki, papugi i kanarki działają z kolei rozweselająco.

Polepszają kondycję

Pies jest lepszym kompanem na spacery po mieście niż jakikolwiek kumpel. Ludzie, którzy wychodzą na spacer z czworonogiem, cieszą się lepszą kondycją niż ci, którzy preferują przechadzki w towarzystwie znajomych czy rodziny. Inne badania pokazały, że posiadacze psów spacerują średnio 300 minut tygodniowo, podczas gdy ludzie bez zwierzęcia chodzą średnio zaledwie 168 minut. Ponadto psiarze mają o 54 proc. większą szansę na osiągnięcie zaleconej przez lekarzy „dawki” codziennego ruchu.

Wydłużają życie

Niższy cholesterol, ciśnienie krwi, zredukowany stres i lepsza kondycja – kombinacja tych korzyści z posiadania zwierzęcia wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Istnieją badania naukowców, które podkreślają, że zwierzęta futerkowe (zwłaszcza psy) zwiększają szansę pacjenta na dłuższe życie w zdrowiu i dobrej kondycji. Inne badania z kolei wykazały, iż w ciągu 10 miesięcy od kupienia zwierzęcia jego właściciele rzadziej cierpieli na drobne dolegliwości somatyczne, takie jak katar, kaszel, bóle pleców, głowy czy też bezsenność. Wynikało z nich także, że osoby, które mieszkają z czworonogiem rzadziej chodzą do lekarzy niż osoby nie posiadające zwierząt.

Przeciwdziałają alergii

Jeśli mamy zwierzę w dzieciństwie, jesteśmy szczęściarzami. Badania dowiodły, że dzieci, które do szóstego miesiąca życia miały kontakt ze zwierzętami, rzadziej cierpią na alergię, uczulenia, wypryski i astmę w późniejszych latach. Maluchy otoczone kotami, psami, mają lepiej ukształtowany system immunologiczny.

Pomagają w walce z depresją

Bliska relacja z pupilem łagodzi przebieg depresji, a nawet pomaga ją wyleczyć. Szczególny wpływ na polepszenie samopoczucia mają psy, które redukują napięcie, poprawiają samoocenę i utwierdzają w poczuciu autonomii i byciu kompetentnym . Pupile dają coś, na czym człowiek z depresją może się skoncentrować, przez co nie myśli o problemach i chorobie. Z kolei gdy zwierzę zwraca na taką osobę uwagę, chory czuje się zaakceptowany i kochany.A to dzięki temu, że odwracają uwagę od fizycznego cierpienia.

Monitorują stan zdrowia właściciela

Zwierzęta są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany zachowania właściciela. Okazuje się, że czuły nos niektórych psów potrafi wyczuć chociażby poziom cukru u diabetyków, zanim jeszcze zauważy to sam właściciel. Gdy chorym na cukrzycę spada poziom glukozy, dochodzi w ich organizmie do kwasicy ketonowej, czyli stanu, w którym zamiast cukru spalany jest tłuszcz. Zmienia się wówczas zapach oddechu, co wyszkolone psy znakomicie wyczuwają.

JAKI WPŁYW NA DZIECKO NA DOMOWE ZWIERZĄTKO?

Wielu badaczy podkreśla dobroczynny wpływ zwierzęcia na rozwój dziecka. Kontakt z pupilem stymuluje rozwój sfery fizycznej, emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Niektóre badania dowodzą, że towarzystwo psa ma wręcz działanie antystresowe. Inne, że maluchy posiadające zwierzę lepiej funkcjonują w przedszkolu. Dzieci, które jeszcze w łonie matki miały kontakt ze zwierzętami, np. psem, kotem, rzadziej mają alergię na ich sierść.Opiekowanie się w dzieciństwie zwierzęciem może również uczyć tolerancji, odpowiedzialności, samoakceptacji oraz wrażliwości na innych.

POSIADAJĄC ZWIERZĘ DZIECKO UCZY SIĘ:

  • Empatii - tego, że zwierzę również odczuwa ból (uderzenie zwierzaka boli go tak samo jak człowieka), radość z obecności właścicieli oraz tęsknotę za nimi;
  • Świadomości, że zwierzę to żywa istota, którą należy się opiekować. Tak samo jak człowiek potrzebuje pożywienia, picia, snu, spaceru, zabawy i towarzystwa;
  • Nawiązywania relacji - nieśmiałemu dziecku może ułatwić kontakty z innymi, kiedy poznaje np. inne dzieci, które mają psa czy kota;
  • Opieki nad chorym czy starzejącym się zwierzakiem;
  • Zrozumienia cyklu życia, przygotowania do rozmów o śmierci (rybki czy chomiki żyją krócej, niż żółwie czy psy) oraz przeżywania straty i radzenia sobie z tą sytuacją;
  • Odpowiedzialności za zwierzę, ale i ponoszenia konsekwencji, jeśli obowiązki nie zostaną wykonane (jeśli nie wyjdzie z psem to pies załatwi się w domu, jeśli nie sprzątnie kuwety, to kot zabrudzi podłogę).

JAKIE CHOROBY MOŻE PRZENOSIĆ DOMOWY ZWIERZAK?

Wielu z nas ma w domu psa, kota, kanarka, chomika czy świnkę morską. Poza miłością możemy jednak dostać od domowego zwierzaka wiele groźnych dla zdrowia chorób. Pierwszą z chorób pasożytniczych, jaką możemy zarazić się od zwierzęcia, jest toksokaroza. Jedyną metodą, aby się nie zarazić, jest przestrzeganie higieny w kontaktach z pupilem, gdyż to uchroni nas przez zakażeniem jajami larw. Inną chorobą jest toksoplazmoza, która jest przenoszona przez koty i bywa szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. To jednak nie jedyne zagrożenia za strony zwierząt. Kolejne to chociażby bąblowica, ptasie choroby oraz insekty, które mieszkają w futrze naszych domowych pupilów.

DROGI RODZICU, PAMIĘTAJ!

Posiadanie zwierzęcia ma wpływ na wszystkich domowników, zarówno na dorosłych jak i dzieci. Oczywiście większość dzieci bardzo chce mieć w domu pupila, jednak pamiętajmy o tym, że to dorośli powinni podjąć ostateczną decyzję. Zwierzę to nie rozrywka, chwilowy kaprys czy moda, ale czująca istota – kolejny członek rodziny. Warto mieć w domu pupila, jednak powinna to być odpowiedzialna i świadoma decyzja. Jeśli tak będzie, wasz dom zyska ulubieńca całej rodziny, domowego terapeutę i prawdziwego przyjaciela. Posiadanie zwierzaka wpłynie korzystnie na relacje w rodzinie, a także na wasze zdrowie.